Vosa je další Plíhalova klasika, text spíše pro děti a právě kvůli dětem jsem se ji nedávno naučil. Studiově ji Plíhal nahrál v roce 1996 na albu Králíci, ptáci a hvězdy v instrumentálním aranžmá, kde zpěvem přispěl Matěj Plíhal. Na sólo nástroj jsem ji pak viděl a slyšel Plíhala hrát jen v období, kdy hrál na elektrickou kytaru.






Vosa je spíš taková jednohubka, za minutu je to odbyto, to ale to neznamená, že bychom nad ní měli mávnout rukou. Ve zpěvníku jsou akordy G, Emi, D a C, které kopírují melodickou linku, ale živě to hraje Plíhal jinak. Zaprvé se to hraje s kapodastrem na 6. nebo dokonce 7. poli a celá píseň je přesně tento postup akordů:
Lichý verš: C - Ami7 - G - C - G - C - F - G Sudý verš: C - Ami7 - G - C - G - C - G - C
Z každého akordu se vždy na první dobu zahraje basová struna a na druhou dobu se třemi prsty zároveň zahraje zbytek akordu. Není to samozřejmě složité, nicméně rytmus je celkem rychlý, melodicky to tam moc nesedí, takže je tam prostor pro chybu, pokud to člověk nemá alespoň trochu nacvičené.
G Emi D G D G C D 1. Plavala vosa v kofole, zoufale křičela, jak vosy křičí, G Emi D G D G D G plavala vosa v kofole, kofola stála na stole. kofola stála na stole, potichu syčela, nebyla ničí, kofola stála na stole, plavala vosa v kofole. 2. Ten, kdo tu vosu vylije, jen co si ta vosa osuší šosy, ten, kdo tu vylije, ten si to od ní vypije, ten si to od ní vypije, za všechny kofoly, za všechny vosy, ten, kdo tu vosu vylije, ten si od ní vypije. 3. Koho už vosy bodnuly, ten už ví svoje a tihleti vědí, že koho už vosy bodnuly, ten začíná znova a od nuly, stále a znova a od nuly, chvíli to bolí a pak už jen svědí, koho už vosy bodnuly, stále a znova a od nuly. *: Plavala vosa v kofole ...