Technika a pomůcky

Když se chce kytarista amatér naučit nějakou píseň, tak se většinou dožaduje tabulatury, tj. zápisu pro kytaru, kde je napsáno, co má mačkat za struny bez nutnosti znát noty a další hudební teorii. Na následujících řádcích popíšu proces, který já používám k vytváření tabulatur. Kytarista profesionál nic takového většinou nepotřebuje a znám člověka, který po prvním poslechu dokáže bez větší námahy zahrát téměř cokoli: „Jo, to je v A moll, jo, to jsou tyhle akordy, jo, to se hraje takhle…“. Jakože cože? Tak pro takové lidi tento web opravdu není určen.

Na začátku je vždy záznam písně, kterou se chci naučit. Buď mám kopii studiové nahrávky z CD nebo nějaký záznam z živého vystoupení na YouTube. Na YT je spousty studijního materiálu a občas se objeví opravdu klenot jako např. nedávno záznam staršího koncertu z Telče. Raději si všechny videa stahuji a archivuji. K tomu používám programy jDownloader nebo VLC player, které z YT adresy dokážou vytáhnout video a uložit ho na disk.

Dalším krokem je natažení nahrávky do zvukového editoru. Já používám Audacity. Je zadarmo a není zbytečně složitý. Vypadá to nějak takhle:

Následuje trocha stříhání a hlavně zpomalovaní. Pro další pitvání si většinou nahrávku zpomalím na 1/2 až 1/4 původní rychlosti. Stejné zpomalení umí i přehrávač na YT, ale kvalita oproti výstupu z Audacity je neporovnatelně horší.

Negalantní kuplet o posledním zvonění, originál
Negalantní kuplet o posledním zvonění, tempo 25%

A pak už nastupuje nástroj nejdůležitější a tím je ucho. Poslouchám jednotlivé noty, souzvuky nebo intervaly, porovnávám s tóny na kytaře a zapisuji si je do tabulatury. Interpret mi to mnohdy znesnadňuje např. tím, že do hudby i zpívá nebo hraje na nástroj, který má jinou barvu zvuku – typicky elektrická kytara. Ovšem ucho se dá vycvičit a pokud máte i nějaký ten základ v podobě hudební teorie, stupnic, akordů apod., tak to nakonec není tak pracné.

Pokud mám k dispozici i kvalitní video nahrávku, tak občas používám program DaVinci Resolve, kde se pak snažím odkoukat Plíhalovo držení akordů nebo vůbec způsob hry některých pasáží.

Software, který používám pro zapisování tabulatur se jmenuje Guitar Pro. V tomto programu se dá vytvořit luxusní tabulatura, která může při troše úsilí znít velmi podobně předloze. To však nedělám. Většinou noty do tabulatury nasázím tak, aby seděly výšky tónů, vytisknu si ji a tužkou doplním podrobnosti. Takže ani v tabulaturách, které zde najdete, nejsou správné délky tónů. Na webu Kytarové nebe bylo k nalezení několik desítek tabulatur ve formátu GP, které jsou však se zrušením tohoto webíku pravděpodobně navždy ztraceny

Edit 11/2022 – podařilo se mi od webmastera Kytarového nebe získat archiv jeho tabulatur a některé použiji jako podklad pro písně mém webu.

Dobrá zpráva je, že na internetu je pár dalších míst, kde lze už hotové tabulatury najít. Stránky, o kterých vím, jsou tabulatury na serveru Supermusic a jeden zpěvník Karla Plíhala.

Z dalších online zdrojů určitě mohu doporučit Pixyho zpěvník, v papírové podobě mám v podstatě neustále po ruce klasický „černý“ zpěvník od Hitboxu a akordovou bibli od Petra Rímského.

Pokud to jen trochu půjde, tak se budu snažit ke každé písni nahrát i audio nebo video s mojí vlastní interpretací. Nebude to však pravidlem, zatím se učím nahrávat kytaru tak, aby to vypadalo a znělo nějak k světu.

Postupem doby se pomalu stávám spíše sběratelem nástrojů nežli muzikantem. Používám tedy střídavě tyto nástroje:

Marek Rejhon 000 – fantastická kytara postavená na míru Markem Rejhonem

Taylor GS Mini – pracovní a testovací nástroj, stále po ruce ve stojánku

Ibanez AC340-OPN – kytara do kanceláře, když jsem tam náhodou sám

Donner HUSH-I – silent kytara pro hraní po nocích

Připojte se k diskuzi

2 komentáře

  1. Ahoj, vcelku hezký web – sice se skromným obsahem, ale důležitým.. Pomohlo, potěšilo… jinak k těm zdrojům – zkusil bych se podívat na https://www.songsterr.com/ tam je taky několik vcelku dobře napsaných TAB od Plíhala…. S pozdravem, JL.

    1. Ano, opravdu je velmi skromný. Mám rozdělaných asi 10 písní, ale neumím je dost dobře zahrát tak, abych je mohl nahrát. Pokud byste měl tip na nějakou, kterou bych měl zpracovat přednostně, tak mi dejte vědět – tedy krom těch bluesových aranží 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *